IFK Norrköpings historia – Internationella matcher 1904-1952

IFK spelade sin första internationella match söndagen den 17 juli 1904 i Norrköping mot Fartygsbesättningen på det skotska ångfartyget s/s Lovart.                                             Fartyget som kom från staden Bóness i Skottland transporterade stenkol och anlöpte Norrköpings hamn den 14 juli. Ägarna till fartyget var LOVe & stewART. Fartyget fortsatte till Finland den 19 juli.                                                                                                              Fartyget som var byggt 1897, och bytte namn till GALA 1917, torpederades under Ökenkriget den 9 maj 1942 på väg mellan Tripoli och Benghazi i nuvarande Libyen.

Det kan tyckas märkligt att IFK inte hade något internationellt utbyte mellan 1908-1919. Det hade man, men då som Norrköpings Stadslag, en kombination av IFK och IK Sleipner!

År

1904

Datum

0717

             Motståndare Skotsk fartygsbesättning på ångfartyget s/s Lovart Resultat

2-1

Hemma Borta   H Anm 

 

1907  0611 Polyteknikernas IF (PUS), Helsingfors 4-1 H  
1920 0507 B 03 Köpenhamn 1-7 H  
   0718 Be Quick, Groningen (Holland) 1-3 H  
   0818 B 93, Köpenhamn 1-8 H  
1921  0726 KFUM, Köpenhavn BK 2-2 H  
1922 0711 SV Norden-Nordwest 1898, Berlin 6-2 H  
1923 0525 Royal Antwerp FC 5-2 H  
  0603 Deutcher Fussball-Club, Prag 1-2 H  
  0810 Ryssland 1-2 H  
1924 0608 KKS Polonia, Warszawa 1-3 B Polenturné
  0609 KKS Polonia, Warszawa 3-4 B Polenturné
  0614 Sportowny Union, Lodz 3-1 B Polenturné
  0615 Club, Tarustów, Lodz 3-2 B Polenturné
  0618 KS Warta, Poznan 2-4 B Polenturné
  0619 KS Warta, Poznan 3-2 B Polenturné
1931  0724 SK Rapid Wien 3-2 H  
1932  0708 SK Admira, Wien 2-3 H  
1933  0714 FC Wien 6-2 H  
1934  0608 Wiener Sport Club 4-2 H  
   0713 Meteor VIII, Prag 2-4 H  
1937 0723 SK Rapid Wien 0-8 H  
1945 0529 Turun Palloseura, Åbo 2-0 H  
  0630 Naestveds IF (Danmark) 4-4 B  
  0702 B 1901, Nyköbing Falster (Danmark) 8-1 B  
1946 0521 Newcastle United 5-0 H  
  0526 Royal Air Force England,Kombination IFK/AIK 1-1   Råsunda
  0604 Charlton Atlethic FC 2-2 H  
  0606 Kombinerat lag i Katowici, Schlesien   (Polen) 2-2 B Polenturné
  0608 Kombinerat lag i Krakow (Polen) 1-1 B Polenturné
  0610 Kombinerat lag i Lodz (Polen) 1-2 B Polenturné
  0612 Kombinerat lag i Warszawa (Polen) 1-1 B Polenturné
  0625 Horsens FK, Jylland (Danmark) 11-3 B  
  0628 Jylländsk kombination 16-4 B Randers
  0630 BK Fremad Amager (Danmark) 8-2 B Herning
  0702 Kombinerat lag Aalborg 4-2 B  
  0806 B 93, Köpenhamn 0-0 B  
  1031 Charlton Atlethic FC 3-2 B Berömda Englands turnén
  1104 Sheffield United 5-2 B Berömda Englands turnén
  1106 Newcastle United 3-2 B Berömda Englands turnén
  1111 Wolverhampton Wanderers 1-1 B Berömda Englands turnén
1947 0402 FC Blauw-Wit, Amsterdam 4-0 B Amsterdamsche Voetbalen
  0404 Be Quick 1887, Groningen (Holland) 3-0 B Amsterdamsche Voetbalen
  0405 Haarlems stadslag (Holland) 8-4 B Amsterdamsche Voetbalen
  0603 Chelsea FC 4-1 H  
  0617 Hibernian FC, Edinburgh 3-1 H  
  0704 FK Austria Wien 4-4 H  
  0708 Giöa, Oslo 8-1 B  
  1026 FK Dynamo Moskva 1-5   Råsunda
  1123 BSV Limburgia (Holland) 2-3 B  
  1130 FCB Juventus 2-0 B  
  1206 FK Austria Wien 1-2 B  
  1208 Kombination Ferencvaros/MTK, Budapest 0-2 B  
1948 0511 Burnley FC 3-1 H  
  0527 Portsmouth FC 2-1 H  
  0613 FK Austria Wien 5-1 H  
  0622 Stade Francais Paris 3-1 H  
  0627 Stade Francais Paris 3-1   Råsunda, Kombination AIK/IFK
  0629 Vålerengens IF , Oslo 2-0 B  
  0713 FCB Juventus 0-4 H  
  1124 FC Blauw-Wit, Amsterdam 7-2 B  
  1128 AGOVV, Apeldoorn (Holland) 5-1 B  
  1201 Sporting Club de Portugal 2-8 B  
  1208 Sport Lisboa E Benfica 2-0 B  
1949 0610 AC Milan 3-2 H  
  0630 SC Wacker, Wien 2-1 H  
  0712 FK Partizan, Belgrad (Serbien) 0-4 H  
  0719 Sporting Club de Portugal 5-3 H  
  1004 Frigg Oslo FK 1-1 B  
  1123 AC Milan 2-1 H  
  1127 Fortuna 95, Düsseldorf 0-1 B  
  1203 FSV Frankfurt 5-0 B  
  1204 VFB Mühlberg, Karlsruhe 0-4 B  
1950 0305 Österbro IF , Köpenhamn 2-2 B  
  0311 BK Fremad Amager (Köpenhamn) 3-1 B  
  0312 BK Frem, Valby, Köpenhamn 2-0 B  
  0516 Sheffield Wednesday FC 2-2 H  
  0602 AC Milan 1-4 H  
  1119 Komb Greker/Armenier, Addis Abeba 9-0 B Afrika Turné
  1121 Komb Armélag, Addis Abeba 5-0 B Afrika Turné
  1123 Komb Etiopiskt lag, Addis Abeba 7-0 B Afrika Turné
  1126 Etiopiens Landslag, Addis Abeba 6-3 B Afrika Turné
  1202 Komb Engelskt lag, Nairobi 7-0 B Afrika Turné
  1203 Komb Nairobi lag 7-0 B Afrika Turné
  1209 Komb Europeiskt Kenya lag 6-0 B Afrika Turné
  1210 Komb Afrikanskt Kenya lag 2-0 B Afrika Turné
  1213 AS Roma 1-0 B Afrika Turné
1951 0522 Liverpool FC 0-1 H  
  0528 Associação Portuguesa de Desportos, Sao Paulo 2-4 H  
  0610 CR Flamengo, Rio de Janeiro 1-6 H  
  0619 FC Saarbrücken 2-4 H  
  0629 FK Partizan, Belgrad (Serbien) 1-2 H  
  1125 Royale Union St. Gilloise (Belgien 3-0 B  
  1128 Stade Francais, Paris 0-2 B  
1952 0328 Millonarios de Bogota FC (Colombia) 2-2 B Real Madrid 50 år
  0401 Real Madrid CF 1-2 B Real Madrid 50 år
  0627 AC Milan 0-6 H  
  1007 Frigg Oslo FK 3-1 B  

 

 

fortsättning följer………………