IFK Norrköpings historia – Internationella matcher 1953-1963

 

År Dag Motståndare Resultat  Hemma Borta  Anm              
1953 0301 Kombinerat lag från Bone, Algeriet 3-1 B Algeriet              
  0307 Gallia Sport, Alger 3-1 B Algeriet              
  0312 U S M , Oran, Algeriet 4-0 B Algeriet              
  0314 Kombinerat lag i Alger 2-1 B Algeriet              
  0405 Preussen-Dellbrück, Brügge 1-2 B                
  0406 Wien Sport Club i Brügge 2-0 B                
  0522 Juventus, Sao Paolo, Brasilien 1-2 H                
  0626 FC Internazionale, Milano 5-4 H                
1954 0126 Club Sportivo Luqueño (Paraguay) 0-1 B Copa Montevidéo              
  0128 Club Nacional de Football (Uruguay) 0-3 B Copa Montevidéo              
  0130 América Football Club, Rio de Janeiro (Brasilien) 2-1 B Copa Montevidéo              
  0203 Club Atlético Peñarol (Uruguay) 1-2 B Copa Montevidéo              
  0206 Fluminense FC, Rio de Janeiro (Brasilien) 1-0 B Copa Montevidéo              
  0209 SK Rapid Wien 1-3 B Copa Montevidéo              
  0218 Club Alianza Lima (Chile) 0-1 B Copa Montevidéo              
  0513 Huddersfield Town 0-2 H                
  0611 Vålerengens IF , Oslo 3-1 B                
  0613 Skeid Fotball, Oslo 3-1 B                
  0709 Etiopiens Landslag 8-0 H med Nordahl/Liedholm              
  0817 Budapest Honvéd FC 0-5 H med Puskas/Kocsis              
1955 0330 BK Frem, Köpenhamn 3-1 B                
  0713 AC Milan 1-4 H                
  1206 Sevilla Futbal Club 1-2 B                
  1207 Stade de Reims (Frankrike) 0-1 B Sevilla              
1956 0325 OGC Nice 0-3 B                
  0328 Stade Raphaëlois, St. Raphael (Frankrike) 5-1 B                
  0401 Antwerpse Entente Anversoise, Antwerpen 0-0 B De bästa spelarna från tre klubbar              
  0402 Botafogo FR, Rio de Janeiro   (Brasilien) 0-2 B Antwerpen              
  0508 AA Portuguesa, Rio de Janeiro (Brasilien) 2-1 H                
  0620 S:t Etienne (Frankrike) 3-2 H                
  0706 NK Dinamo Zagreb (Kroatien) 2-1 H                
  1121 ACF Fiorentina 1-1 B Europacupen              
  1128 ACF Fiorentina i Rom 0-1   Europacupen              
1957 0310 FC Barcelona 1-7 B                
  0319 AD Ceuta FC (Spanien) 1-2 B Spanska Marocko              
  0321 Real Club Recreativo De Huelva (Spanien) 3-2 B Spanska Marocko              
  0607 AS Monaco 4-1 H                
  0704 FK Lokomotiv, Moskva 1-3 H med Nils Liedholm              
  1102 Röda Stjärnan, Belgrad (FK Crvena zvezda) 2-2 H Europacupen              
  1123 Röda Stjärnan, Belgrad (FK Crvena zvezda) 1-2 B Europacupen              
  1127 PFC Lokomotiv, Sofia (Bulgarien) 0-1 B                
1958 0301 Shalke 04, Gelschenkirchen (Tyskland) 1-2 B                
  0305 FC Kickers Offenbach (Tyskland) 1-1 B                
  0308 Vfb.Bielefeld (Tyskland) 3-1 B                
  0403 Aarhus GF, Danmark 2-0 B                
  1123 FC Hakoah, New York 4-2 B New York och Sydamerika              
  1127 Nat Soccer Leage All Stars, NewYork 8-1 B New York och Sydamerika              
  1130 CS Emelec, Guayaquil (Ecuador) 4-2 B New York och Sydamerika              
  1203 Chiles A-landslag i Santiago 0-0 B New York och Sydamerika              
  1206 Club Social y Deportivo Colo-Colo (Chile) 1-3 B New York och Sydamerika              
  1209 Club Atletico, Penarol, Montevideo  (Uruguay) 1-2 B New York och Sydamerika              
  1210 Club Atlético River Plate, Buenos Aires 0-1 B New York och Sydamerika              
  1213 Club Olimpia, Asuncion (Paraguay) 0-4 B New York och Sydamerika              
  1216 Racing Club de Avellaneda, Buenos Aires 0-3 B New York och Sydamerika              
  1218 Club Estudiantes de la Plata,La Plata (Argentina) 0-1 B New York och Sydamerika              
  1227 Club Mariscal Castilla, Lima (Peru) 2-2 B New York och Sydamerika              
  1230 Club Atlético Chalaco, Callao i Lima (Peru) 0-1 B New York och Sydamerika              
1959 0528 Botafogo FR, Rio de Janeiro i Malmö 1-3   MFF8 / IFK3              
  0616 Vejle Boldklub 3-3 B Nordisk Cup              
  0702 FC Internazionale 2-3 H IFK7 / MFF4              
  0729 Vejle Boldklub 6-0 H Nordisk Cup              
  0917 BK 1909, Odense 6-2 B                
1960 0316 BK 1909, Odense 4-1 B                
  0512 Fluminense FC, Rio de Janeiro (Brasilien) 0-4 H                
  0710 Sporting Club de Portugal 3-4 B Int. Soccer League, New York              
  0713 SK Rapid Wien 3-1 B Int. Soccer League, New York              
  0717 US Sampdoria, Genua 4-6 B Int. Soccer League, New York              
  0720 Bangú, Rio de Janeiro 0-0 B Int. Soccer League, New York              
  0727 Röda Stjärnan (FK Crvena zvezda) Belgrad 0-4 B Int. Soccer League, New York              
  1109 Royal Daring Club, Molenbeek, Bryssel 2-1 B                
  1112 TSV Alemannia, Aachen (Tyskland) 3-2 B                
1961 0501 Bangu, Rio de Janeiro 1-1 H                
  0629 Vasco da Gama, Rio de Janeiro 0-1 H                
1962 0304 B 1901, Nyköbing Falster (Danmark) 4-3 B                
  0307 Vejle Boldklub 2-1 B                
  0310 BK Freja, Randers ( Danmark) 0-1 B                
  0517 Burnley FC 2-0 H                
  0718 Rosenborg BK, Trondheim 6-0 B                
  0826 KS Partizani, Tirana (Albanien) 2-0 H Europacupen              
  0912 KS Partizani, Tirana (Albanien) 1-1 B Europacupen              
  1031 SL Benfica 1-1 H Europacupen              
  1122 SL Benfica 1-5 B Europacupen              
1963 0317 Aalborg BK 6-0 B                
  0319 Vejle Boldklub 1-2 B                
  0425 FC Nancy 4-1 H  Premiär för elljus              
  0512 CR Flamengo, Rio de Janeiro 0-0 H                
  0623 SC Tasmania, Berlin 3-3 B Intertotocupen              
  0630 Schwechater SC, Wien 2-1 B Intertotocupen              
  0707 AFC Ajax, Amsterdam 1-4 H Intertotocupen              
  0714 AFC Ajax, Amsterdam 1-0 B Intertotocupen              
  0721 Schwechater SC, Wien 4-1 H Intertotocupen              
  0728 SC Tasmania, Berlin 3-0 H Intertotocupen              
  0925 R Standard de Liège (Belgien) 0-1 B Europacupen              
  1003 R Standard de Liège (Belgien) 2-0 H Europacupen              
  1023 OKS Odra Opole (Polen) 2-3 H Intertotocupen              
  1030 OKS Odra Opole (Polen) 0-2 B Intertotocupen              
  1127 AC Milan 1-1 H Europacupen              
  1204 AC Milan 2-5 B Europacupen